fotele bujaneNiezależnie od tego, jaki prowadzimy styl życia, każdemu z nas potrzebna jest doza relaksu. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie oparte tylko i wyłącznie na obowiązkach. Doprowadza to do przewlekłego zmęczenia i braku zadowolenia nawet z największych sukcesów. Dlatego tak istotne jest aby zadbać o odpowiednią porcję odprężenia każdego dnia. Najprościej będzie zrobić to we własnym domu. Czynnikami, które możemy zmienić na korzyść, tak by odczuwać w nim jak najmniej stresu są: ograniczenie hałasu, stworzenie specjalnego kącika do relaksu w pokoju lub sypialni, czy nawet fotele bujane (http://spokoloko.net/pol_m_Fotele_Fotele-bujane-161.html) kupione w celu czytania w nich książek. Efekt jest zdecydowanie wart inwestycji.

Wnętrza, które ograniczają hałas

Hałas jest bardzo niepożądanym czynnikiem niezależnie od tego czy pochodzi on z ruchu drogowego, z pobliskiego przejazdu kolejowego, zakładu produkcyjnego, czy klubu nocnego. Hałas może zmniejszyć naszą wydajność, a stały i powtarzający się przyczynia się do chorób. Żeby go uniknąć, często już same projekty domów zawierają pomysły na bariery mające chronić przed nim. Ważną rolę pełnią tutaj odpowiednie oszklenie i okna, do których może być konieczne wstawienie grubego szkła bądź takich konstrukcji jak szyby zespolone, czy ich różne kombinacje. We właściwie skonstruowanych domach i mieszkaniach stawia się też na  dobór materiałów, dopasowany do natury hałasu, czyli tego skąd i w jakich porach się on pojawia i jak długo utrzymuje. Jeśli nasz dom już stoi, a hałas zaczął doskwierać od niedawna, powinniśmy  dokładnie przeanalizować jego źródła, oraz dowiedzieć się jakie rodzaje możliwych rozwiązań będą praktyczne  w tym przypadku. Niektórzy powierzają to zadanie specjalistom, którzy pomagają im stłumić nawet najbardziej doskwierające dźwięki.

Miejsce, który kojarzy się tylko z relaksem

Wiele osób, zwłaszcza mieszkających w ograniczonej przestrzeni nie ma typowej przestrzeni przeznaczonej tylko do relaksu. W innych miejscach łączą się ze sobą wszystkie funkcje naraz. W salonie jednocześnie jemy, pracujemy, przyjmujemy gości,  nawet do sypialni zdarza nam się zabierać laptop, czy oglądać po nocach telewizor. A gdyby tak stworzyć miejsce, w którym dozwolony będzie wyłącznie relaks? Przez takie skojarzenie, że w tym pokoju czy choćby kąciku wyłącznie się odpoczywa, mózgowi dużo łatwiej jest przestawić się na tryb relaksu. Taki miejsce może być przeznaczone np. do czytania książek, uprawiania jogi, medytacji, tego co nas rozluźnia. Czasem wystarczy, że gdzieś przy oknie ustawimy fotele bujane, do tego dodamy kilka ładnych, ozdobnych poduszek, miękki koc i już możemy odpłynąć w krainę przyjemności. Jak widać, stworzenie takiego zakątka nie musi kosztować wiele.