Mezoterapia to rodzaj zabiegu medycznego, polegający na bezpośrednim dostarczeniu do skóry substancji odżywczych, regenerujących lub leczniczych. Jako sposób dostarczenia tych substancji do skóry obecnie najczęściej korzysta się z jednej z trzech metod: metoda igłowa, mikroigłowa i bezigłowa. W przypadku dwóch pierwszych metod, substancje aktywne nastrzykiwane są bezpośrednio w skórę. W przypadku metody bezigłowej, substancje przenikają w głąb skóry przez wykorzystanie zjawiska elektroporacji – pod wpływem prądu elektrycznego błony komórkowe ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu substancje aktywne mają szansę na wniknięcie w głąb skóry i bezpośrednio do budujących skórę komórek.

preparaty do mezoterapii

W zabiegach mezoterapii korzysta się z wielu różnych substancji aktywnych, a ze względu na rosnącą popularność tej metody, na rynek wprowadzane są coraz to nowe preparaty do mezoterapii, o nowych lub nieco ulepszonych właściwościach działania. Same zabiegi mezoterapii polecane są jako skuteczna metoda przeciwdziałania powstawaniu zmarszczek i spowolnienia naturalnych procesów starzeniu się skóry. Niektóre preparaty do mezoterapii pomagają w pozbyciu się cellulitu, wygładzeniu rozstępów i blizn, a także w ujędrnieniu skóry i ograniczeniu efektu jej wiotczenia. Część substancji aktywnych do mezoterapii pomaga również pobudzić krążenie i modelować sylwetkę w taki sposób, by wydawała się bardziej atrakcyjną.

Jedną z najpopularniejszych substancji stosowanych w mezoterapii jest kwas hialuronowy, czyli naturalny wypełniacz, wpływający na poprawę elastyczności i nawilżenia skóry. Skuteczny w przypadku wygładzania zmarszczek, wypełniania ust, ujędrniania dekoltu, korekcji linii łuków brwiowych czy podkreśleniu kształtu kości policzkowych. Przy zwalczaniu cellulitu stosuje się m.in. organiczne krzemionki, które pomagają w regeneracji tkanki łącznej, stanowiąc źródło jej naturalnego budulca, a przy odżywaniu włosów i pobudzaniu ich do wzrostu stosuje się chociażby takie substancje jak dekspantenol, czyli kwas organiczny wspomagający regenerację struktury włosów.