Buty na zimę muszą gwarantować wysoki poziom izolacji cieplnej. Mówiąc wprost, w takich butach nasze stopy nie powinny marznąć. Dlatego wszystkie buty przeznaczone do użytku zimowego są obuwiem wysokim, osłaniającym kostkę i przynajmniej część podudzia. W przypadku obuwia damskiego, dużą popularnością cieszą się właśnie wysokie buty, które osłaniają sporą część nogi. Z jednej strony wynika to z tradycji, z drugiej strony z potrzeb pań, które zimą nie rezygnują z noszenia sukienek i spódnic. Wysoki but pełni w tym przypadku dodatkową funkcję ochronną, grzejąc większą część nogi. Najpopularniejsze modele damskiego obuwia zimowego to zatem kozaki, botki, trzewiki sznurowane oraz oczywiście śniegowce damskie.

śniegowce damskie

Wśród kozaków znaleźć możemy różne rodzaje tego typowo kobiecego obuwia. Najpopularniejsze z nich to oczywiście kozaki klasyczne na większym lub nieco mniejszym obcasie, osłaniające wierzchnią część stopy oraz sporą część podudzia. W zależności od wybranej przez panie wersji, takie buty mogą być nieco wyże, sięgając niemal kolana lub nieco niższe, lekko wystając ponad kostkę. Kozaki oferują dobrą osłonę przed zimnem i wiatrem, gorzej radzą sobie jednak ze śniegiem i wilgocią. Jeśli dobrze ich nie zaimpregnujemy szybko zaczną przemakać.

Alternatywą dla kozaków mogą być śniegowce damskie, czyli obuwie przewidziane do noszenia w czasie śnieżnej zimy. Buty tego typu są nie tylko wyjątkowo ciepłe, ale i nieprzemakalne, dzięki czemu nadają się do chodzenia nie tylko po zmarzniętym śniegu, ale również po błocie poślizgowym. Oczywiście ze względu na dodatkową warstwę ocieplenia i brak obcasa, taki but nie może rywalizować z kozakiem w kwestiach estetyki wyglądu. Śniegowce damskie to przede wszystkim buty funkcyjne i w ten sposób należy je traktować.

Obok kozaków i śniegowców damskich na wspomnienie zasługują także takie buty zimowe jak trzewiki i botki. Tego typu obuwie najlepiej sprawdza się w czasie suchych i dość ciepłych zim, gdy nie musimy chronić naszych stóp przed siarczystym mrozem czy wilgocią zawartą w mokrym śniegu.