Zimowy dress - code mężczyzny często budzi kontrowersje. Wielu panów, którzy na co dzień noszą garnitury i preferują (z konieczności lub zamiłowania) elegancki styl, zadaje sobie pytanie co oprócz tradycyjnego płaszcza mogą nosić o tej porze roku? Jeszcze do niedawna wyobrażenie o mężczyźnie w puchowej kurtce i kompletnym garniturze mogło wzbudzić niesmak wśród znawców mody (i nie tylko). Na szczęście, obecnie, każdy modny mężczyzna, który posiada klasę i dobry smak nie musi, a jeżeli chce wpisywać się w obecne trendy nawet nie może, rezygnować z tego typu odzieży wierzchniej.

Kurtka puchowa

Dobrze dobrana i przede wszystkim dobrej jakości, elegancka kurtka puchowa (nie piszemy o sportowych markach), jest idealnym dopełnieniem eleganckiej marynarki, chinosów i brogsów. Ważne, aby kurtka puchowa była w pasujących do całej stylizacji odcieniu, nie posiadała naszywek i nadruków. Długość także ma znaczenie. Elegancka kurtka puchowa nie może być za krótka. Świetnie się sprawdzą kroje sięgające za pośladki lub jeszcze dłuższe.

Kurtka klasyczna - pikowana

Kurtki pikowane to hit poprzedniego sezonu - czy będzie można je nosić w nadchodzącym? Zależy w jakim zestawie. Kurtki pikowane, są dość uniwersalne, pasują zarówno do jeansów, jak i do klasycznych spodni. Męskie kurtki pikowane dają mężczyznom dowolność stylizacji - mogą być zarówno nieformalne jak i bardziej klasyczne i eleganckie. Wszystko jest uzależnione od reszty stroju.

Płaszcz

Płaszcz jest klastycznym i dobrym rozwiązaniem. Jego forma (dwurzędowy, dyplomatka, bosmanka) zależy od figury mężczyzny i od okazji. Bosmanka i budrysówka pozwalają na zachowanie niewymuszonej, luźnej elegancji. Pasują zarówno do swetra jak i marynarki. Z kolei, do garnituru bardziej odpowiednia byłaby dyplomatka sięgająca kolan. Kolorystyką najmodniejszą w poprzednim sezonie były odcienie camelu - w tym wiele się nie zmieni. Dochodzą jedynie szarości, zgaszone zielenie, ciemne odcienie bordo i granatu.

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie. Warto mieć zarówno elegancką, dobrej jakości kurtkę jak i płaszcz - na co dzień lub specjalne okazje,ważne jest aby odzież wierzchnia była dobrze dopasowana do figury, dobrej długości i jeżeli ma być noszona przez większość sezonu - w stonowanym kolorze pozwalającym na dowolne łączenie barw reszty stylizacji. Jedno jest pewne - sportowe kurtki zimowe z dużym logo warto pozostawić na górskie wycieczki i jogging.