Jeśli uważasz, że wyposażenie salonu jest zbyt skromne i szukasz dodatkowych przedmiotów dekoracyjnych, które nieco przełamią sterylność i pustkę tego typu wnętrza, ciekawą opcją może być zakup poduszek dekoracyjnych. W sprzedaży znajdziesz tysiące różnych wzorów takich poduszek. W zależności od dominującej kolorystyki całego wnętrza możesz zdecydować się na poduszki dekoracyjne czarne lub białe – na zasadzie kontrastu lub harmonii, lub na poduszki kolorowe i wzorzyste, gdy chcesz ożywić wnętrze i ocieplić jego klimat. Na wygląd wnętrza wpływ będzie miał jednak nie tylko rodzaj wybranych przez Ciebie poduszek, ale także sposób ich ułożenia. Jak zatem układać poduszki, by w mieszkaniu zrobiło się naprawdę modnie?

Symetrycznie – parzyście i nieparzyście

[caption id="attachment_12629" align="alignleft" width="300"] Poduszki dekoracyjne czarne świetnie wyglądają solo oraz w połączeniu z wyrazistymi kolorami[/caption] Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza salonu nieco harmonii i ładu, układ symetryczny wydaje się najlepszą opcją. Takie rozwiązania sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w sposób klasyczny, dobrze wpisując się w ich poukładany charakter. Najczęstszym układem symetrycznym jest układ parzysty, w którym sięgamy po dwie lub cztery poduszki, układając je na przeciwległych rogach kanapy/sofy. Jeśli zależy Ci na lekkim zaburzeniu ładu, możesz zdecydować się na układ nieparzysty, w którym poduszki wciąż ułożone są względem siebie symetrycznie, ale na kanapie kładziemy ich nieparzystą liczbę, zwykle trzy lub pięć sztuk. W takiej sytuacji środkowa poduszka może mieć nieco inny kształt lub nawet kolor. W każdym z tych układów sprawdzą się poduszki dekoracyjne czarne, białe, niebieskie lub inne. Ważne, by ich kolor – sposób wykonania, był spójny z zasadą harmonii i spokoju, jaką ma budować układ symetryczny.

Niesymetrycznie – parzyści i nieparzyści

Tego typu układy najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, a także w salonach, w których z zasady panować ma artystyczny nieład. W układach niesymetrycznych możemy łączyć ze sobą poduszki dekoracyjne czarne z kolorowymi lub białymi, poduszki gładkie z poduszkami pokrytymi jakiegoś rodzaju wzorem, poduszki małe z dużymi, kwadratowe z okrągłymi lub prostokątnymi itd. Generalną zasadą układu niesymetrycznego jest takie ułożenie poduszek, by z jednej strony kanapy/sofy zawsze znajdowała się ich większa liczba. W układach parzystych ogólna liczba poduszek na kanapie powinna być parzysta – najczęstsze tego typu układy to zestawy składające się z czterech poduszek. W układach nieparzystych zwykle sięga się po trzy lub pięć poduszek, choć w praktyce wystarczająca może pokazać się jedna poduszka, na przykład poduszka dekoracyjna czarna, silnie kontrastująca z białym wykończeniem salonu.