W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dostrzega w sobie potrzebę powrotu do korzeni, jedzenia żywności nieprzetworzonej i bycia jak najbliżej natury. Potrzeby tego typu przejawiają się również w wybieraniu naturalnych metod wspierania swojej odporności, a także dbania o dobre samopoczucie. Aromaterapia stanowi dzisiaj bardzo rozbudowany i interesujący dział medycyny niekonwencjonalnej i doskonale wpisuje się w temat ekologicznego życia. Dzisiaj postanowiliśmy powiedzieć Państwu kilka słów o tym, na czym polega aromaterapia i kto może skorzystać z tej metody radzenia sobie z wieloma dolegliwościami.

Czym jest aromaterapia?

W skrócie, aromaterapia to wykorzystywanie naturalnych olejków eterycznych do  poprawy samopoczucia i likwidowania nieprzyjemnych dolegliwości fizycznych. Aromaterapia ma bowiem pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne człowieka. Posiada wiele zastosowań i właściwości, a przy tym jest niezwykle przyjemna. Olejki eteryczne naturalne wykorzystywane w aromaterapii mogą być używane na wiele różnych sposobów. Oto niektóre z nich: -ciepłe, relaksujące kąpiele z dodatkiem kilku kropel preparatu łagodzącego napięcia w ciele, -smarowanie nadgarstka i wdychanie zapachu w ciągu dnia, -dodanie przyjemnego zapachu do kosmetyków przeznaczonych do masażu, -inhalacja z dodatkiem antybakteryjnego olejku eterycznego, takiego jak np. z drzewa herbacianego, -rozpylanie zapachu w pomieszczeniach.

Zastosowanie aromaterapii

Każdy naturalny olejek eteryczny ma swoje właściwości, mające na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych z nich: Lawendowy – ma działanie uspokajające, relaksujące i rozluźniające. Działa zarówno na poziomie mięśniowym, jak i psychicznym poprzez łagodzenie napięć. olejki eteryczne naturalneMoże stanowić nieocenioną pomoc w walce z bezsennością. Miętowy – ma przyjemne, chłodzące działanie, dzięki któremu świetnie sprawdza się podczas upałów. Z drzewa herbacianego – posiada silne działanie antybakteryjne. Można go stosować na wypryski skórne na twarzy, a także dodawać do inhalacji w czasie przeziębienia. Eukaliptusowy – skutecznie oczyszcza drogi oddechowe podczas infekcji. Doskonale sprawdza się jako dodatek do inhalacji. Można również skropić nim poduszkę chorego, by mimowolnie się inhalował.

Aromaterapia w ciąży

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy aromaterapia jest dla nich. Czy naturalne olejki eteryczne nie zaszkodzą dziecku? Przed rozpoczęciem stosowania aromaterapii w ciąży warto skonsultować się z lekarzem, który doskonale zna Państwa indywidualny przypadek i będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, czy istnieją ewentualne przeciwwskazania do zastosowania danej substancji. Jednak ogólnie rzecz biorąc aromaterapia może nieść znaczną pomoc przy niektórych ciążowych dolegliwościach, takich jak mdłości czy bóle pleców.