Istnieje wiele dostępnych tkanin obrusowych. Wśród nich są tkaniny syntetyczne, sztuczne i naturalne. Każdy rodzaj ma swoje właściwości, które są bardziej lub mniej pożądane przez użytkowników. Obrusy lniane, bawełniane a może te z wiskozy? Przyjrzyjmy się im z bliska.

Tkaniny syntetyczne

Należą do nich poliester i poliamid. Produkowane są chemicznie. Odznaczają się tym, że posiadają bardzo mocne włókna. Główną zaletą jest to, że są bardzo łatwe w pielęgnacji - nie chłoną zabrudzeń i nie gniotą się zbytnio w praniu, dlatego nie trzeba (a nawet nie powinno się) ich prasować. Nadają się świetnie do kuchni, gdzie ryzyko plam jest duże. Przyciągać mogą klientów także swoją niską ceną. Niestety dużą wadą tkanin syntetycznych jest szykowność - a raczej jej brak. Prezentują się znacznie mniej estetycznie niż te naturalne - obrusy z lnu czy z jedwabiu.

obrusy z lnuTkaniny sztuczne

Włókno celulozowe - inaczej zwane wiskozą, to najczęściej spotykane tkaniny sztuczne. Produkowane są co prawda w warunkach chemicznych, jednak wytwarzane są ze składników naturalnych. Z wyglądu przypominają jedwab, przez to że są śliskie i lśniące. Właściwościami natomiast przypominają bawełnę, dlatego dawniej używane były głównie jako materiał na pościel. Obecnie bardzo często można spotkać wiskozę na domowych stołach, ponieważ podobnie jak syntetyki, nie gniotą się zbytnio w praniu i są dosyć łatwe w pielęgnacji. Dodatkową zaletą jest wcześniej wspomniane podobieństwo do jedwabiu. Obrusy wiskozowe są zatem eleganckie.

Tkaniny naturalne

Len, bawełna, sizal, jedwab. Są tkaninami bardzo ładnie prezentującymi się na stołach. Są eleganckie, dlatego świetnie nadają się jako przykrycie stołu podczas eleganckich posiłków. Takie naturalne obrusy są szykowne i ponadczasowe. Są też najdroższe, ale ich jakość i wygląd rekompensują tą jedną złą cechę. W kategorii "tkaniny na obrusy naturalne" obrusy z lnu wygrywają względem wytrzymałości. Są nawet dwa razy mocniejsze od bawełnianych.

Tkaniny mieszankowe

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie przy wyborze dobrego materiału na obrus. Jest to świetny kompromis pomiędzy kryteriami wyboru. Można postawić na materiał mieszankowy, dzięki któremu można za niższą cenę otrzymać obrus, który będzie wyglądał elegancko i szykownie, a przy tym będzie łatwiejszy w pielęgnacji. Wybór tkaniny na obrus nie jest prosty. Istnieje jednak na rynku bardzo duża różnorodność. Amatorzy praktycznych rozwiązań wybiorą pewnie materiały syntetyczne, a osoby o bardziej wyszukanym guście, zainwestują większą sumę w naturalne tkaniny.