Obecnie bojkotuje się wyroby z futer i skóry naturalnej zapominając w zasadzie całkowicie jakie walory mają obuwie męskie czy damskie, a szczególnie buty dziecięce wykonane z dobrej jakościowo, oddychającego, naturalnego materiału. Oczywiście barbarzyństwo i skala, na którą wykonywane są produkty jest przerażająca, niemniej rozważnie zakupy nie powinny powodować wyrzutów sumienia. Każde obuwie sklep powinien zaopatrzyć w dokładną rozpiskę dotyczącą późniejszej pielęgnacji.

Odpowiednio zadbane i nie nadmiernie eksploatowane buty posłużą właścicielowi przez wiele sezonów. Buty damskie są zazwyczaj dłużej noszone, jednakże szybciej wychodzą z mody, dlatego inwestowanie w najlepsze materiały i produkcję nierzadko mijają się z celem. Na wszystkie pary butów, każdego rodzaju obuwie sklep musi posiadać odpowiednie oznaczenia, w tym między innymi te, dotyczące legalności importu.

Kupowanie w pewnych firmach, znanych i cenionych na rynku polskim, jak również europejskim jest swojego rodzaju gwarancją na wysoką jakość, jaką charakteryzują się sprzedawane w nich buty męskie, damskie czy dziecięce. Jeśli sprowadzono by nielegalnie buty sklep mógłby ponieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje z tego tytułu, dlatego też importerzy i producenci bardzo uważnie dbają o poprawność zachowania wszystkich procedur.