Większość wędkarzy sezon rozpoczyna wraz z nastaniem wiosny, a kończy go wraz z nadejściem zimy. Jednak dla pewnej grupy osób szczyt sezonu wędkarskiego przypada właśnie na miesiące zimowe. Wędkarstwo podlodowe to bardzo specyficzny i raczej rzadko praktykowany rodzaj wędkarstwa w Polsce.

Z jednej strony wnika to z krótkiego okresu zimy i raczej jej łagodnego przebiegu. Z drugiej strony jest to efekt niechęci wielu osób do spędzania większej ilości czasu na zimnie, na odsłoniętej przestrzeni zamarzniętego jeziora lub zakola rzeki. Dla osób, które przełamią swoje obawy, wędkarstwo podlodowe może być jednak niezwykle satysfakcjonującym zajęciem, które przy okazji pozwala wyrwać się z domu i choć przez pewien czas pooddychać świeżym, mroźnym powietrzem.

wędkarstwoTen rodzaj wędkarstwa cieszy się dużym zainteresowaniem głównie w Skandynawii, Ameryce Północnej i Rosji. Wszędzie tam, gdzie zimy są długie i mroźne i gdzie oczekiwanie na rozmarznięcie rzek i jezior wydaje się nie mieć końca. Choć w Polsce zimy są znacznie krótsze i niezbyt mroźne, to również w naszym kraju w niektórych regionach wędkarstwo podlodowe cieszy się rosnącym zainteresowaniem wędkarzy. Według słów miłośników tej techniki wędkarskiej jej największą zaletą jest nie tyle możliwość wyciągnięcia świeżej ryby spod lodu, co raczej możliwość spotkania z przyrodą w zimowej scenerii. Samo przygotowanie stanowiska wędkarskiego nie jest wyjątkowo trudne, jednak nawet to może sprawić wielu osobom sporo frajdy. Wbrew pozorom kilkugodzinne wysiadywania na lodowej tafli przy ujemnej temperaturze powietrza nie jest wybitnie uciążliwe, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Ciepło się ubrać, zabrać ze sobą termos z gorącym napojem i coś kalorycznego na przekąskę.

Oczywiście wędkarstwo podlodowe wiąże się również z pewnymi niebezpieczeństwami. Nie są to jednak niebezpieczeństwa wynikające z możliwości przemarznięcia i dalszych jego konsekwencji, czyli złapania dokuczliwego przeziębienia, grypy lub zapalenia płuc. W praktyce są to niebezpieczeństwa związane z grubością pokrywy lodowej. Po prostu przy zbyt cienkim lodzie, istniej poważne ryzyko załamania się lodu pod ciężarem wędkarza, a to może zagrażać nie tylko jego zdrowiu, ale nawet jego życiu. Dlatego do tego typu wędkarstwa zawsze należy podchodzić z pewną dozą ostrożności. Najlepiej wędkować w tych miejscach, w których spotkać można wielu innych wędkarzy i dopiero po wcześniejszym upewnieniu się, co do grubości tafli lodowej w danym miejscu. Należy pamiętać, by grubość lodu sprawdzać za każdym razem, gdy przychodzi się na łowisko.