Z pomponami, z kwiatami, z uszami, czy bohaterami ulubionych bajek – czapki dla dziewczynek i chłopców są różne w zależny od pory roku i uch przeznaczenia. Dzieci powinny nosić czapki nie tylko zimą, ale też jesienią i wczesną wiosną, a to dlatego, że odporność malucha nie jest tak wysoka, jak u dorosłych. Zobacz jak dobrać czapkę dla dziecka, w zależności od pory roku.

„W czepku urodzony”

Czapki dla dziewczynekJuż od pierwszego dnia życia dziecka towarzyszy nakrycie głowy. Dla noworodka czapeczka jest niezbędna, by maluch nie tracił temperatury ciała w nowym dla niego środowisku. Wybierając czapkę dla noworodka skup się przede wszystkim na materiale, z którego została wykonana. Ten powinien być wysokiej jakości – najlepiej z czystej bawełny – by nie uczulał, nie podrażniał i by samą czapkę było łatwo założyć. Takie nakrycie głowy powinno być jednym z ważniejszych w garderobie niemowlaka.

Zacznij od rozmiaru

Czapki dla dziewczynek i chłopców https://pamami.pl/pol_m_Dziecko_Dziewczynka-_Czapki-dla-dziewczynek-168.html zdają rezultat wtedy, kiedy są właściwie dopasowane. Dbaj o komfort dziecka i nie kupuj mu czapki, która jest za ciasna lub za duża. Z nieco większym dzieckiem nie ma problemu – możesz iść z nim do sklepu i dobrać odpowiednią czapkę. Jeśli kupujesz czapkę przez internet, to przyda Ci się rozmiar, który możesz łatwo określić mierząc obwód głowy dziecka. Rozmiar czapki zwyczajowo jest określony do danego wieku dziecka i prezentuje się mniej więcej tak:

- do 3 miesięcy: 36-41,5 cm, - 6 miesięcy: 42-45 cm, - 9 miesięcy: 44-47 cm, - 12 miesięcy: 25-48 cm, - 2 lata: 47,5-50 cm, - 3 lata: 48,5-51 cm, - 4 lata: 49-52 cm, - 5 lat: 49,5-53 cm, - 6 lat: 50-53,5 cm, - 7-8 lat: 51-54 cm

Obwód czapki dla dziewczynek od tej dla chłopców może być o pół centymetra mniejszy.

Czapki ze względu na porę roku

Jesień kończy lato i zaczyna zimę. Jest to dość wilgotna pora roku, więc kupując czapki dla dziewczynek i chłopców zwróć uwagę na to, by miały one nieprzemakalną powierzchnię, a od środka były ocieplane. Na nieco chłodniejsze, jesienne dni warto dziecko zaopatrzyć w czapkę bawełnianą.

Zima to niskie temperatury, śnieg i mroźny wiatr, dlatego warto malucha zaopatrzyć w grubą, wełnianą lub polarową czapkę – najlepiej taką, która ma przedłużenie na uszy. Niezwykle praktyczne są także czapki z kominem, bądź szerokie kaptury z kominem na szyję. Uchronią one dziecko od mroźnych warunków atmosferycznych.

Wiosna ponownie można powrócić do bawełnianych, lekkich czapeczek – zwłaszcza podczas pierwszych tygodni wiosny. U progu lata czapki te można zastąpić kaszkietami lub czapkami z daszkiem. Latem nie można rezygnować z nakryć głowy – zwłaszcza w południe, gdy temperatura jest najwyższa. Podczas spacerów dziecko powinno mieć zwiewną czapkę z daszkiem lub słomiany kapelusz, który uchroni je przed przegrzaniem oraz szkodliwymi dla skóry promieniami.

Dzieci mają wrażliwą skórą i bardziej niż dorośli są podatne na infekcje i przeziębienia. Czapka i inne nakrycia głowy na pewno w jakimś stopniu to uniemożliwią.