W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o minimalizmie. Ten styl opanował niemal wszystkie aspekty naszego życia, od kwestii duchowych, po architekturę i dekorację wnętrz. Jednym z bestsellerów opisujących fenomen minimalizmu jest książka: Dominique Moreau  "Sztuka minimalizmu w codziennym życiu". Czy minimalizm może obowiązywać również w modzie?

Oczywiście, ze tak!

Minimalizm i moda

Sztuka minimalizmu oznacza życie zgodne z prostotą. W świecie, w którym rządzi nadmiar (towarów, usług), minimalizm może być ostatnią ostoją, która pozwoli człowiekowi odetchnąć i cieszyć się życiem. Uświadom sobie, że kupienie dziesiątej sukienki w tym miesiącu, wcale nie uczyni się szczęśliwszą osobą. Stawiaj na jakość, a nie ilość, a czas zaoszczędzony na robieniu zakupów, poświęć na kontakt z przyjaciółmi lub rozwój osobisty. Po kilku dniach takiego życia, poczujesz wewnętrzny spokój, który jest czymś bezcennym.

Zacznij od porządków w szafie

Pozbądź się ubrań, których nie nosisz od kilku lat. Nie wyrzucaj ich jednak. Być może przydadzą się komuś, kto ma mniej pieniędzy od Ciebie. Dowiedz się, czy jakaś organizacja w Twojej okolicy (np. Caritas) nie organizuje zbiórki ubrań dla potrzebujących. Zdając sobie sprawę z tego, że pomagasz innym, na pewno poczujesz się lepiej… no, a samozadowolenie jest przecież jednym z wyznaczników minimalizmu  :)

Przerób stare ubrania

Jeśli masz nieco zdolności manualnych, możesz pobawić się w projektantkę mody i zacząć przerabiać stare ubrania. Wystarczy mały szczegół, taki jak naszycie wszywki, aby sprawić, że nasza stara koszula odzyska swoją dawną świeżość. Jeśli masz stare jeansy, z łatwością możesz przerobić je na krótkie spodenki, które wykorzystasz latem, np. podczas wyjścia na plażę. Ze starego t-shirtu zrób możesz zrobić piżamę. A jeśli masz przy sobie jakieś bardzo zniszczone i stare ubrania, przerób je po prostu na szmatki to wycierania kurzu. Tutaj pomysły mogą być tylko ograniczane przez Twoją wyobraźnie. Pozbądź się stereotypowego myślenia i zacznij działać już dziś.