Białe lub czerwone paski na skórze, noszące nazwę rozstępów, stanowią poważny problem natury estetycznej i psychologicznej. I choć częściej występują u kobiet na skutek ciąży, zmian hormonalnych czy gwałtownej zmiany wagi, nie omijają również mężczyzn. Ratunkiem na zmniejszenie ich widoczności jest współczesna medycyna estetyczna, która oferuje zabieg usuwania rozstępów przy użyciu lasera frakcyjnego.

Rozstępy – co to takiego?

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że rozstępy to jeden z najpowszechniej występujących mankamentów ciała. Przyjmują postać pasków o białym lub czerwonym zabarwieniu, które powstają na skutek pęknięcia włókien kolagenowych skóry. U pań najczęściej występują w okolicy bioder, ud, brzucha i piersi, u mężczyzn z kolei w okolicy barków oraz części lędźwiowej kręgosłupa. Powstają na skutek gwałtownego rozciągania skóry, jakie najczęściej ma miejsce w czasie ciąży, dojrzewania (na skutek zmian hormonalnych) czy podczas gwałtownej zmiany wagi czy rozbudowania masy mięśniowej. Wówczas fibroplasty nie nadążają z produkcją elastyny i kolagenu, czego efektem jest pękanie naskórka. Pomocą w tej sytuacji okazuje się technika wykorzystująca laser frakcyjny, która pobudza wytwarzanie kolagenu, czego efektem jest usunięcie rozstępów.

Laserowe usuwanie rozstępów – wskazania

Usuwanie rozstępów może mieć miejsce w każdej sytuacji, niezależnie od miejsca ich występowania. Do gabinetów medycyny estetycznej w Szczecinie zgłaszają się pacjenci z niedoskonałościami na piersiach, udach, biodrach, plecach, ramionach i rękach. Laser frakcyjny CO2 okazuje się bowiem niezastąpiony w każdej sytuacji, zapewniając atrakcyjny wygląd i lepszą samoocenę.

Usuwanie rozstępów – jak się ich pozbyć?Usuwanie rozstępów – jak to wygląda?

Po pierwsze, jeśli rozstępy zlokalizowane są na owłosionej skórze, należy je usunąć za pomocą jednorazowej maszynki do golenia. Następnie, na godzinę przed planowanym zabiegiem, lekarz smaruje obszar z rozstępami specjalnym kremem znieczulającym i dopiero wtedy przystępuje do pracy, cały czas prowadząc obserwację skóry i ewentualnie zmieniając głębokość i intensywność działania lasera poprzez regulację ustawień. Dla zwiększenia komfortu pacjenta, w trakcie zabiegu oraz tuż po schładza się ciało, aby zmniejszyć odczuwanie ciepła oraz kłucia. Do trzech godzin po zabiegu usunięcia rozstępów, pacjent może skarżyć się na dyskomfort podobny do nadmiernej ekspozycji na słońce. Przez tydzień w miejscu naświetlania może pojawiać się obrzęk i chwilowy rumień. W niektórych przypadkach dochodzi również do tworzenia się strupków oraz złuszczania naskórka, bezpośrednio związanego z procesami odnowy i regeneracji.